Na początek słów kilka kim był św. Mikołaj i skąd się wzięła tradycja na wręczanie grzecznym dzieciom prezentów.
"Nie latał saniami zaprzęgniętymi w renifery. Nie miał też czerwonego stroju i czapki. Święty Mikołaj był biskupem Miry i w ikonografii przedstawiany jest w infule na głowie i z pastorałem w ręku. W rocznicę jego śmierci, 6 grudnia, obchodzimy Mikołajki - dzień obdarowywania się prezentami.
Biskup - dobroczyńca
Biskup Miry urodził się w Patarze na terenie obecnej Turcji około 270 roku. Od najmłodszych lat Mikołaj był bardzo pobożny i chętnie pomagał ubogim, co było o tyle łatwiejsze, że jego rodzice byli bardzo zamożnymi ludźmi.
Pewnego dnia dowiedział się, że jeden z mieszkańców Patary popadł w biedę. Wychowywał on trzy córki, które z braku pieniędzy nie mogłyby wyjść za mąż. Mikołaj wrzucił im przez okno sakiewkę z pieniędzmi, co uchroniło je przed biedą. Gdy został biskupem zasłynął wśród wiernych jako dobroczyńca i gorliwy duszpasterz. Uratował przed śmiercią trzech drobnych złodziejaszków upraszając w Konstantynopolu cesarza Konstantyna I Wielkiego o darowanie im życia.
1804 - pierwsze Mikołajki
Zwyczaj ten przyjął się szybko wśród innych mieszkańców, a 6 grudnia 1804 roku urządzono pierwsze Mikołajki. Wzmianki o tej tradycji w Polsce można znaleźć w tekstach z XVIII wieku. Ówczesne podarki były skromniejsze od dzisiejszych. Grzeczne dzieci dostawały jabłka, złocone orzechy, pierniki i drewniane krzyżyki. Jednak w miarę upływu czasu Mikołajki nie były już kojarzone z rocznicą śmierci świętego, tylko z rubasznym, starszym panem w czerwonym stroju. Ten wizerunek świętego Mikołaja narodził się w Stanach Zjednoczonych w latach 30. ubiegłego wieku i przetrwał do dzisiaj."
[http://www.edulandia.pl/edukacja/1,101856,8760805,Prawdziwa_historia_swietego_Mikolaja.html].
Tak jak już ustaliłyśmy na ostatniej zbiórce na następnym naszym spotkaniu z okazji św. Mikołaja będziemy obdarowywać się upominkami.
Oto kilka zasad:
- w Mikołajkach bierze udział cała gromada
- prezent powinien być przez Was starannie wykonany, aby sprawić nim komuś radość
- koszt upominku ma nie przekraczać 10 zł
- do upominku można dołączać słodycze
- Wilczki, które nie losowały osoby zrobią to na zbiórce Mikołajkowej
Poniżej kilka przykładów na wykonanie prezentu. Pamiętajcie, że prezent ma być przez Was własnoręcznie wykonany.
Przypominam o zgłoszeniach na zimowisko do 4 grudnia!
Przypominam o zgłoszeniach na zimowisko do 4 grudnia!